Polska to my

Dnia 28 kwietnia 2017 r., pod hasłem „Polska to my”, w naszej szkole odbył się apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrali uczniowie klasy V b.
Uczcili święto narodowe, przypominając najważniejsze fakty z historii Polski. Zaprezentowali historię konstytucji, odśpiewali pieśń „Witaj majowa jutrzenko”,  przedstawili sceny z obrad „Sejmu Wielkiego”. Przybliżyli postanowienia konstytucji 3 maja, prawa uzyskane przez wszystkie stany. Uczniowie ubrani zostali w stroje przedstawiające książki, a scena na chwilę zamieniła się w bibliotekę szkolną.
Scenografia nawiązywała do tematyki uroczystości, wyeksponowano symbole narodowe Polski, zawieszono portrety twórców konstytucji. Uczniowie całej szkoły ubrani byli odświętnie.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Agata Kurek z klasy VI B oraz Agata Lewandowska i Paulina Nadolecka z VI A przygotowały audycję przez radiowęzeł dla uczniów naszej szkoły z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Przybliżyły nam ideę tych obchodów. A oto kilka faktów, o których mówiły dziewczyny:

Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Wybrano datę 23 kwietnia – nie przypadkowo. To ważna data w historii literatury światowej: data śmierci  Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira. W 1995 roku UNESCO ogłosiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Prawo autorskie to prawo twórcy do wyłącznego dysponowania swoją twórczością. Twórca może swoje dzieło podarować, może je za darmo rozpowszechniać, ale może je także wpuścić w obrót handlowy i z obrotu swoimi dziełami żyć. Prawo chroni jego własność tak, jak chroni wszelką własność intelektualną i materialną każdego z nas. To bardzo ważne dla powstawania dzieł, dla rozwoju kultury, nauki i techniki.

Musimy pracować nad  zmianą  społecznych nawyków i przyzwoleniem na nielegalne kopiowanie i korzystanie z utworów. Bez tego nie sprostamy światowym standardom w poszanowaniu prawa własności intelektualnej i tym samym rozwoju opartego na wiedzy i kulturze.