IMG_0084

Polska to my

Dnia 28 kwietnia 2017 r., pod hasłem „Polska to my”, w naszej szkole odbył się apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrali uczniowie klasy V b.
Uczcili święto narodowe, przypominając najważniejsze fakty z historii Polski. Zaprezentowali historię konstytucji, odśpiewali pieśń „Witaj majowa jutrzenko”,  przedstawili sceny z obrad „Sejmu Wielkiego”. Przybliżyli postanowienia konstytucji 3 maja, prawa uzyskane przez wszystkie stany. Uczniowie ubrani zostali w stroje przedstawiające książki, a scena na chwilę zamieniła się w bibliotekę szkolną.
Scenografia nawiązywała do tematyki uroczystości, wyeksponowano symbole narodowe Polski, zawieszono portrety twórców konstytucji. Uczniowie całej szkoły ubrani byli odświętnie.

Czytaj więcej

20170113_093607

Przedstawienie historyczne

W piątek trzynastego stycznia nasi uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych, wzięli udział w przedstawieniu historycznym. Do szkoły przybyli rycerze, którzy przybliżyli nam tematykę ubioru starożytnych ludów Grecji i Rzymu. W żartobliwy sposób przedstawiono uczniom kilka ważnych zasad panujących w starożytności w codziennym życiu kobiet i mężczyzn. Uczniowie dowiedzieli się dużo nowych i ciekawych informacji na temat zasad panujących w armiach tych krajów. Aktorzy w bardzo komunikatywny i barwny sposób przypomnieli zasady panujące w tamtych czasach. Jednak największą atrakcją dla uczniów była możliwość, chociaż przez chwilę, aby poczuć się jak prawdziwy Rzymianin i Grek, dzięki charakteryzacji. Uczniowie  zadowoleni i uśmiechnięci powrócili do dalszych obowiązków szkolnych.

Czytaj więcej

2016-09-24-12-00-20

Wycieczka do Biskupina

W dniach 17-25 września 2016 roku w Biskupinie odbył się  XXII Festyn Archeologiczny pod tytułem „Archeo-fashon week”, na którym królowała moda niczym z paryskich pokazów mody. Jednak nie był to zwyczajny pokaz mody, tylko inspirowany modą z przed setek i tysięcy lat. Tym ciekawym wydarzeniem zainteresowali się również nasi uczniowie, którzy 24 września, w strugach deszczu, stawili się przed naszą szkołą i wyruszyli wraz z opiekunami  panią Aurelią Piec, panią Joanną Reszke i panią Joanna Kujawską na festyn. Na szczęście na miejscu przywitało nas piękne słońce, a uczniowie wzięli nie tylko udział w pokazach mody, ale również w innych ciekawych przedsięwzięciach. Największą satysfakcję sprawiło im lepienie naczyń z gliny, które oczywiście przyjechały z nami do Warlubia. Uczniowie przywieźli do domu również inne „cenne” pamiątki. Z opóźnieniem, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu, już nie możemy doczekać się następnego roku…

Czytaj więcej

mc_pamieci08

Kwiecień – miesiąc Pamięci Narodowej

Kwiecień, to Miesiąc Pamięci Narodowej i tradycją naszej szkoły jest każdoroczny wyjazd do Górniej Grupy, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający pomordowanych w tym miejscu przez okupanta niemieckiego w czasie drugiej wojny światowej. Dnia 26 kwietnia 2013 roku, obecne klasy szóste wraz z wychowawcami również odwiedziły to smutne miejsce.
Oblicza się, że w latach okupacji niemieckiej zamordowano tam blisko 10 000 osób – przedstawicieli polskiej elity politycznej, gospodarczej i intelektualnej; pacjentów szpitala psychiatrycznego w Świeciu; Żydów; jeńców wojennych różnych narodowości oraz członków ruchu oporu. Jako miejsce egzekucji Niemcy wybrali kompleks lasów w pobliżu miejscowości Mniszek i Grupa, położony na odludziu około 15 kilometrów na północny wschód od Świecia. W Mniszku mordów dokonywano na terenie dawnej żwirowni, w Grupie natomiast – na terenie pobliskiego poligonu wojskowego, wykorzystywanego przed wojną przez wojsko polskie. Masowe egzekucje w Mniszku-Grupie rozpoczęły się w październiku 1939, jako pierwszych rozstrzelano tam internowanych Polaków z więzienia w Świeciu oraz ponad 1000 pacjentów tamtejszego Zakładu Psychiatrycznego (spośród 1700). Zamordowanych chowano we wspólnych mogiłach, przy kopaniu, których zatrudnieni byli mieszkańcy okolicznych wsi. Wśród ofiar znajdowało się 120 dzieci, które wywieziono na egzekucję pod pozorem odbycia wycieczki. Wycieczka ta przybliżyła uczniom historię naszego narodu, atmosferę tamtych wydarzeń, tragedię, grozę, bezsilność tamtejszych dni.

Czytaj więcej

11 listopada 1918

11 listopada 1918 – dzień, w którym odzyskaliśmy nasz dom – Polskę.


W związku z obchodami 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klasy VI oraz chór naszej szkoły przygotowali  dnia 12 listopada 2012 roku apel, aby uczcić to najważniejsze święto narodowe, a
jednocześnie przypomnieć wszystkim  ważne dla Polski daty i wydarzenia historyczne.Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne takie, jak obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wro­gim sąsiadem, niewola i walka o wol­ność. Państwo polskie zginęło z map Europy na ponad 120 lat.

Obowiązkiem nas wszystkich jest pielęgnowanie tradycji narodowych, co czynimy, na co dzień i przy okazji takich ważnych  świąt.

 

Czytaj więcej